امروز : چهارشنبه، 7 فروردین 1398

چاپ مقاله آقای مهندس امامی

 

 

مقاله آقایان دکتر نقیلو و مهندس سجاد امامی و دکتر عطا چیتساز و دکتر محمد فتحلیلو  با عنوان مدل بهینه سازی بهره وری تولید با رویکرد هزینه های خارجی انتشار co2 در دپارتمان کوره کارخانه سیمان (مطالعه موردی) در مجله علمی و پژوهشی  فصلنامه علوم و تکنولوژی محیط زیست به چاپ رسید

 

زمینه و هدف: صنعت سیمان یکی از صنایع به شدت انرژی بر می باشد. انرژی مصرفی در این صنعت در قالب حاملهای انرژی فسیلی مانند گاز طبیعی و نفت کوره  است که منشا عمده انتشار co2 می باشد. از آنجا که   co2تولیدی صنعت سیمان درصد بالایی از کل انتشارات دی اکسیدکربن دنیا را داراست لذا پتانسیل بسیار زیادی برای کنترل و کاهش آن در صنعت سیمان وجود دارد.
روش بررسی:  در این مقاله با توجه به تئوری بنگاه اقتصادی، مدلی جهت بهینه سازی بهره وری تولید در صنعت سیمان با  لحاظ هزینه های اجتماعی تولید co2 ارائه گردیده است. بدین منظور علاوه بر محدودیت های فنی، رابطه ریاضی تولید co2 و مصرف انرژی نیز به عنوان محدودیت زیست محیطی در مدل منظور شده است.
یافته ها و نتایج: در ادامه با حل مدل بهره وری تولید توسط نرم افزار برنامه ریزی ریاضی GAMS، انتشار co2 کاهش 15 درصدی و کل هزینه های تولید، کاهش 6 درصدی را نشان می دهد که رقم بسیار قابل ملاحظه ای می باشد.

 


بازگشت


نظرات :

ارسال نظر

User Avatar
حسین در تاریخ : 6 تیر 1394 19:50
  • Like
  • 0
با سلام و عرض ادب
خدمت مهنس امامی

من یکی از دانشجویان دانشگاه معراج هستم و افتخار میکنم که استادی همانند شما داریم