امروز : سه شنبه، 28 دی 1400

در جهان تا زنده ام گویم ثنای فاطمه - دست حاجت می برم سوی خدای فاطمه - گر برای درد بی درمان مداوا طالبی -رایگان درمان کند دارالشفای فاطمه - شهادت حضرت فاطمه زهرا تسلیت باد

در جهان تا زنده ام گویم ثنای فاطمه - دست حاجت می برم سوی خدای فاطمه - گر برای درد بی درمان مداوا طالبی -رایگان درمان کند دارالشفای فاطمه - شهادت حضرت فاطمه زهرا تسلیت باد

فاطمه (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌باشد و تاریخ شهادت این حضرت در میان شیعیان از اهمیت خاصی برخوردار است. با توجه به تفاوت تاریخ خورشیدی و قمری امسال نیز مانند سال های گذشته به موضوع ایام فاطمیه 1400 و توضیح درمورد تاریخ قمری شهادت حضرت فاطمه که مورد سوال بازدیدکنندگان پورتال آسمونی بوده پرداخته ایم.

ایام فاطمیه 1400

ایام فاطمیه چند روز است؟ تاریخ شهادتحضرت فاطمه زهرا (س) در بین شیعه و سنی متفاوت است، اما به علت نزدیکی این 2 روز بهم، زمان بین دو تاریخ را ایام فاطمیه می نامند. به فاصله بین دو تاریخ 13 جمادی‌ الاول تا 3 جمادی‌ الثانی ایام فاطمیه گفته می‌شود. ایام فاطمیه امسال در دهه اول و دوم در دی ماه قرار دارد.

تاریخ ایام فاطمیه 1400 از 27 آذر تا 16 دی مجموعاً 20 روز است

تاریخ شهادت حضرت فاطمه به روایت شیعیان

  • 3 جمادی‌ الثانی ( 16 دی 1400)

 

تاریخ شهادت حضرت فاطمه به روایت اهل سنت

  • 13 جمادی‌ الاول ( 27 آذر 1400)

 

دهه اول و دوم فاطمیه

  • دهه اول فاطمیه از روز چهارشنبه 24 آذرماه 1400 شروع می شود و در تاریخ شنبه 4 دی ماه 1400 به پایان می‌رسد.
  • دهه دوم فاطمیه از روز سه شنبه 14 دی 1400 شروع می شود و در تاریخ پنجشنبه 23 دی 1400 به پایان می‌رسد.


روایات در مورد فاطمیه و تاریخ شهادت حضرت زهرا (س) بسیار است و از چهل روز تا شش ماه بعد از رحلت پیامبر (ص) بیان شده است. اما میان علمای شیعه، دو احتمال معتبر است:

هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پیامبر(ص) یا نود و پنج روز بعد از رحلت ایشان. با توجه به رحلت پیامبر اسلام(ص) در بیست و هشتم صفر، بنا به روایت هفتاد و پنج روز، در مورخه سیزدهم تا پانزدهم جمادی الأوّل، شهادت حضرت زهرا(س) است و این ایام را فاطمیة اوّل می‌ خوانند. اما بنا به روایت نود و پنج روز، شهادت حضرت(س) در سوم تا پنجم جمادی الثانی است و این ایام را فاطمیه دوم می‌ خوانند.

بنابراین؛ ایام فاطمیه جمعا 6 روز می باشد، 3 روز در ماه جمادی الاول و 3 روز در ماه جمادی الثانی. فاطمیه اول از 13 تا 15 جمادی الاول است و فاطمیه دوم از سوم تا پنجم جمادی الثانی می باشد. و شاید علت اینکه سه روز در هر ماه بعنوان روز شهادت آن حضرت (س) معرفی شده است به این دلیل است که این احتمال وجود دارد که ماه های قمری از رحلت پیامبر (ص) تا شهادت حضرت زهرا (س)، 29 روز بوده باشند، حال آنکه در صورت کامل بودن ماه های قبل، روز شهادت 13جمادی الاول و یا سوم جمادی الثانی خواهد بود. چرا که طبق تقویم، حداکثر سه ماه قمری 29 روزه و حداکثر 4 ماه قمری 30 روزه می توانند پشت سر هم قرار گیرند.

اما در عرف، به دهه دوم جمادی الاول، از دهم تا بیستم جمادی الاول که بنابر قول 75 روز، شهادت آن بانوی بزرگوار در آن واقع شده است دهه فاطمیه اول و به دهه اول جمادی الثانی از اول تا دهم جمادی الثانی، که طبق قول 95 روز، شهادت حضرت زهرا(س) در آن واقع شده است، دهه فاطمیه دوم گفته می شود. باید توجه کرد که برگزاری مجالس عروسی در ایام فاطمیه اگر توام با معصیت و یا هتک حرمت به حضرت زهرا (سلام الله علیها) نباشد، اشکال ندارد.

اما برای مومنان سزاوار است که حرمت این ایام را پاس بدارند و از انجام کارهای شادی آفرین بپرهیزند.

 


بازگشت


نظرات :

ارسال نظر